Laimitort

Laimitort koosneb kolmest teineteist täiendavast kihist – võibiskviidist, vahukoore ja laimi tarrendvahust pisukese kondenspiimaga. Peal hapukas laimiželee. Tordis on kasutatud päris laimimahla ja -koort. Kaunistuseks laimiviilud.

Klassikaline tort on ikka ümmarguse kujuga. Tordirõngas küpsetatud biskviidiga tordi suurused on kaalude  – 750 gr, 1 kg, 1.5 kg – ümber. 

Soovi korral saab tellida alati ka suurema tordi. Kuna kõik meie tordid valmivad käsitööna, siis ei ole alati võimalik täpselt soovitud kaalu vormistada. Teie tort kaalutakse vahetult enne müüki.

Hind: 1kg 23€

Loe veel

Laim (inglise ja prantsuse keeles limearaabia keeles līmapärsia keeles līmū – “sidrun”) on hübriidse tsitruse vili, mis on tavaliselt ümara kujuga ja rohelise värvusega (selle järgi on nimetatud lausa eraldi värvitoon, laimiroheline). Kuigi laimipuude täpne päritolu ei ole selge, arvatakse, et esimesed metsikud laimipuud kasvasid Indoneesias või Kagu-Aasias ning nende järglased transporditi sealt Vahemeremaadesse ja Põhja-Aafrikasse umbes 10. ja 11. sajandi vahetusel.

19. sajandil anti Briti meremeeste skorbuudi vältimiseks igapäevane portsjon tsitrusevilju, sealhulgas sidrunit, mis hiljem asendati laimiga. Tsitruste kasutamine oli algselt hästi hoitud sõjasaladus, kuna skorbuut oli tollal tavaline nuhtlus erinevate riikide mereväes. Võime püsida pikki perioode avamerel ilma selle haigusega kokku puutumata, oli sõjalaevastikule suureks kasuks. Briti meremehed said seetõttu hüüdnime ‘limey’ (“laimine”), sest tarvitasid ohtralt laime.

Toorete laimide koostisest on 88% vesi, 10% süsivesikud, rasvad, valgud moodustavad kumbki alla 1% (vt. tabel). Üksnes C-vitamiini sisaldus, mis 100 g laimi kohta annab 35% soovitatavast päevasest kogusest. Laimimahl sisaldab pisut vähem sidrunhapet kui sidrunimahl (u 47 g/l), aga peaaegu kaks korda rohkem kui greipfruudimahl.  

Allikas: Vikipeedia

Seotud tooted

Tordid

Pavlova tort*

Pavlova on tehtud erilisest beseest, mis seest vahukommi nätskusega, pealt aga krõbe. Katteks naturaalne vahukoor, passionipüree ning hooaja puuviljad-marjad. Saab tellida ka laktoosivabana

Loe rohkem »
Tordid

Aphrodite tort

Kreeka jogurt naturaalse mango-passioni püreega, kvaliteetne karamellišokolaad ja mandlibiskviit loovad selles koogis kerge kreeka meeleolu.

Loe rohkem »
Tordid

Kama-toorjuustu tort

Tort koosneb kolmest teineteist täiendavast kihist – võibiskviidist, kama – vahukoore – toorjuustu tarrendvahust ning vaarikatega punasest želeekihist.

Loe rohkem »