dsc_0484
tainasstollen_kollaazh

Jõulustollen

Saialille jõulustolleni sees on palju häid maitseid ja selle tegu on üks pikk protsess. Päev varem pannakse rummi-apelsinimahla tõmbama rosinad, kuivatatud jõhvikad ja aprikoosid ning apelsini- ja sidruni sukaat. Teisel päeval segatakse kokku pärmitaigen, milles on nii võid kui piima ning lisatakse martsipani ning mandlitükid ning rummisegus mõnusa maitse juurdevõtnud komponendid. Peale mitmekordest kergitamist ja küpsetamist  pintseldakse stolled sooja sulavõiga üle, kaetakse tuhksuhkrukihiga ning jäetakse vähemalt nädalaks jahedasse maitseid koguma.  Stollen võib vabalt oodata valmimisest söömiseni 2-4 nädalat. Mida rohkem seisab, seda paremaks läheb 🙂

1 stollen kaalub a 610 gr ja selle hind on 8.80 €

Kategooria:

Lisainfo

Stolleni küpsetamise ajalugu ulatub 14. sajandi kanti. Oluliseks peetakse selles loos Dresdeni pagarite panust, kes said paavstilt loa stollenis kasutada lisaks tavapärastele komponentidele ka piima ja võid. Stollenit peetakse jõuluaja küpsetiste kuningaks, sest see sisaldab rikkalikult maitsvaid komponente, muidugi küpsetaja valikul (N kuivatatud puuviljad, sukaat, mandlid, pählid, jõuluvürtsid jms). Stollen on palavalt armastatud Saksamaal. Igal detsembri esimesel nädalavahetusel peetakse Drestenis stollenifestivali, kus süüaks ära hiigelstollen, mis kaalub tonne (vt ka http://www.dresdnerstollenfest.de/en/.

Kuna stolleni valmistamine on pikk protsess, siis selle tegemisega alustatakse varakult, et advendiajal saaks maiustada. Nii nagu meie siin Eestis oleme armastanud ikka piparkooke kogu jõuluaja süüa.