Tartu/endine Moskva/saiake

Rahvapärimus räägib, et enne seda kui pagariperes sündinud Nikolai Kultas Tallinnasse läks ja hiljem Moskva kohviku järgi saiake nime sai, elas ta Tartus. Ta oli tegev mitmes kohvikus. Mõned mäletavad isegi seda, et selline saiake oli juba siis müügil, ja seda kutsuti Tartu saiakeseks. Seetõttu olemegi Moskva saiakese tagasi Tartu saiakeseks nimetanud

Tartu saiake on kihistatud pärmitaignast keedukreemiga väikesaiake. Keedukreemi oleme ise kokku keetnud, kasutades vana head keedukreemi retsepti, mille sees ka veidi mannat, jahu ja tsipa vaniljeessentsi.

Krõbeduse annab saiale pärmitaigna võiga kihistamine.

Hind: 1.40€

Loe veel

Tartu saiake on tuntud Moskva saiakese eelkäija. Nii räägib rahvapärimus. Sellise nimega ja koostisega saiake olla olnud juba 1930-40 tel aastatel Tartus müügil. Olla olnud ka peale sõda. Laiemalt  tuntuks sai see toode siiski läbi Tallinnas asuva legendaarse Moskva kohviku, aga siis juba Moskva saiakese nime all. See kõik on rahvapärimus, kirjalikud allikad puuduvad…

2023 a augustis meie poolt tehtud arvamuste  kogumine ja väike uuring näitas, et meie püsikliendid eelistavad taas näha selle saiakese nimena Tartu saiakeset. Nii me siis teda alates 29.08.2023 nimetamegi.

Moskva saiake ise on ilmselt paljude nõukogudeaega mäletatavate inimeste üks lemmikuid.  Eeskujuks Viini saiake.
Kuid Viini saiakese tegemiseks on vaja valmistada kindlasti võiga pärmi-lehttaigen, mis on kõvasti aeganõudvam ja kallim, kui Moskva saiakese pärmitaigen, mis küll võiga kihistatud. Ka Viini saia vaniljekreem (ingl k pastry creme, pr k creme patisserie) on koostiosadelt kallim kui Moskva saiakese nn keedukreem. Kui vaniljekreemis kasutatakse ainult munakollaseid, vaniljekauna/pastat ning paksendamiseks maisitärklist, siis keedukreem koosneb munast, vaniljeessentsist ning paksendamiseks kasutatakse jahu ning mannat. Eks idee sarnasus ning kalliduse ja keerukuse vahe on märgatav. Aga muidugi jah, Viini saiakese peale sätitakse veel puuvilju.

Siiski oli ja on Tartu ehk Moskva saiake hästitehtuna maitsev ka täna.  

Tähelepanuks ostjale – kuigi näiteks Nami-Nami portaal paneb nende kreemisaiakese ja Moskva saiakese vahele võrdusmärgi on kaubanduses nad siiski erinevad. Kreemisaiake tundub olevat omakorda Moskva saiakese odavam variant. Kreem tehakse tavaliselt kuivpulbrist ja veest ning taigna kihistamisega ei nähtagi vaeva.

Seotud tooted

Kringlid

Kringel Sofi

Sees kohupiimatäidis ricotta, naturaalse apelsinikoorepasta, kuivatatud aprikoosi ja apelsinikoore tükkidega.

Loe rohkem »
Väikesaiad-pirukad

Korp

Pärmitaignast kohupiim-hapukoore sisuga magus saiake. Kohupiimatäidise sees mustikad.

Loe rohkem »