Jõulustollen

Saialille jõulustolleni sees on külluslikult erinevaid maitseid ja tekstuure ning selle tegu väga pikk protsess. 

Päev enne küpsetamist pannakse rummi sisse tõmbama rosinad, kuivatatud jõhvikad ja aprikoosid ning apelsini- ja sidruni sukaat. 

Küpsetamise päeval segatakse kokku pärmitaigen, milles on nii võid kui piima. Vormimisel lisatakse röstitud mandli ja sarapuupähkli tükid ning rummisegus mõnusa maitse juurdevõtnud asjandused. Väiksele stollenile keeratakse sisse ka martsipanikang. Peale mitmekordest kergitamist, küpsetatakse stollenid spetsiaalsetes Saksamaal toodud stollenivormides. 

Ahjusoojad stolled  pintseldakse sooja sulavõiga üle, kaetakse suhkrukihiga ning jäetakse kaetuna vähemalt 2 nädalaks jahedasse maitseid koguma.  Stollen võibki vabalt oodata valmimisest söömiseni nädalaid või isegi kuid… Mida rohkem seisab, seda rohkem jõuavad erinevad maitsed seguneda ja sügavamaks muutuda, nii, et iga amps on külluslik…

Suurem stollen kaalub a 600 gr. Hind 15€  Läbimüüdud!

Väiksema stolleni sees on martsipanikang, stollen kaalub kokku  a 200 g. Hind 6.50€ 

 

Telli kohe siit

Loe veel

Stollenit peetakse jõuluaja küpsetiste kuningaks – see sisaldab rikkalikult maitsvaid komponente….Muidugi küpsetaja maitse järgi  – näitkes kuivatatud puuviljad, sukaat, mandlid, pählid, jõuluvürtsid jms…

Stolleni küpsetamise ajalugu ulatub 14. sajandi kanti. Pühadeks küpsetati ikka veidi peenemat saia. Kuna aga kirik keelas paastu ajal või ja piima kasutamise, siis oli stollen sel aja üsna kõva ja tuim küpsetis. 

1450. aastal esitas Dresdeni prints Ernst von Sachen Dresdeni pagarite palvel paavstile avalduse võikeelu tühistamiseks. See palve lükati tagasi, isegi viie paavsti poolt, enne kui palvele jaatavalt vastati.  1470 anti luba ainult printsi piirkonnas ja perekonnas kasutada advendiajal võid, ilma lisamaksu maksmata. Seetõttu peetakse Dresdeni stollenit, selleks kõige õigemaks, siiamaani.

Stollen on Saksamaal tänini palavalt armastatud jõulumaius. Igal detsembri esimesel nädalavahetusel peetakse Dresdenis aga  stollenifestivali, kus süüakse ära hiigelstollen, mis kaalub tonne (vt http://www.dresdnerstollenfest.de/en/

Kuna stolleni valmistamine on pikk protsess, siis selle tegemisega alustatakse Saksamaal varakult. Isegi juba oktoobris, et kogu advendiaja saaks maiustada, kinkida ja panna jõululaualegi. Tegelikult algabki stolleni söömise hooaeg juba novembris.

Seotud tooted