Juuretise speltasai ehk hapusai

Tänapäeval trendikas nn hapusai on tegelikult juuretisega tehtud sai. Koosneb vaid juuretisest, veest, jahust ja natukesest soolast. 

Loomulik ja pikk taigna hapnemine muudab jahu mineraalid kehale paremini omastavaks, mistõttu on see lihtsamini seeditav ning tõstab veresuhkru taset aeglasemalt võrreldes pärmisaiaga. 

Meie teeme Saialilles juuretisega saia kolm päeva, lisaks nisujahule sisaldab see ka speltajahu ning kreeka pähkleid.

Juuretisesaia tegemise päev on neljapäev.

Hind: 4.30€

Loe veel

Speltanisu on pärit antiikajast ning oli oluliseks toiduviljaks sajandeid, kuni  ta tootlikumate ja intensiivviljeldavate nisusortide vastu välja vahetati. Spelta toiteväärtus on suurem kui tavanisul. Ta sisaldab poole rohkem proteiini ja rasva, palju kiudaineid, B-grupi vitamiine, aminohappeid, rasvhappeid ja süsivesikuid. Väidetavalt on speltas sisalduv tärklis hea seeduvusega. Rukist ja tavanisu ületab ta tsingi ja fosfori sisalduse poolest.

Kui sepltanisu on nii hea, siis miks kasutatakse tänapäeval seda küpsetistes vähe ? Kuna kiudained on speltanisu teras jaotunud ühtlasemalt, käitub ka peenema jahvatusega spelta küpsetistes kui täisterajahu, st on kehvemate kerke- ja küpsetamisomadustega. Ka on speltanisu mitu korda kallim seetõttu, et saagikus on väiksem ning kasvatamine keerukam.

Seotud tooted

Leivad-saiad

Focaccia

Focaccia ehk itaalia lameleiva koostis on lihtne – jahu, oliiviõli, vesi, sool, väga väike kogus pärmi. Saialille focaccia tegemiseks kulub kaks päeva.

Loe rohkem »
Leivad-saiad

Ciabatta

Ciabatta on itaalia sai, reeglina tehtud valgest nisujahust. Oleme klassikalisele ciabatta retseptile lisanud veidi täistera rukkijahu ja vahemereürte.

Loe rohkem »
Leivad-saiad

Brioche ehk nupsusai

Kes armastavad väga hõrku, aga küllusliku maitsega ampsu, lihtsalt peavad brioche’i proovima. Selle tainas sisaldab piima, tavapärasest mitu korda rohkem võid ja rikkalikult muna.

Loe rohkem »