Kardemonikeerd

Pärmitaignast magus kardemoni-suhkru puiste ja rohke võiga kihistatud ning keeruks vormitud rosinatega väikesai. Peal apelsinikooremaitseline pumat.

Hind 1.10€

Kirjeldus

Kardemon on iidsetest aegadest olnud ka seedimist soodustav, liigset vett väljutav ning hingeõhku parandav vahend. Tänapäeva Lääne meditsiinis lisatakse kardemoni seedimist edendavatesse ja turseid vähendavatesse ravimitesse, parandamaks nende lõhna ja maitset, mõnede väidete kohaselt ka nende toime tõhustamiseks. Hiina keisrikojas raviti kardemoniga sooleinfektsioone. Sealses meditsiinis ravitakse siiani kardemoniga kõhuvalu, düsenteeriat, kõhukinnisust ja muid seedekulgla probleeme.

Kardemoni tunti juba Vanas-Egiptuses ja Kreeka-Roomas. Juba tuhat aastat tagasi teati ja kasutati ehtsat kardemoni Euroopas, Skandiaavias.  Arvatakse, et Kardemoni toimetasid sinna viikingid, kes avastasid Konstatinoopolist enda jaoks selle uudse vürtsi  Just Skandinaavia riigid on praegugi Euroopa suurimad kardemonitarbijad. Maailma kardemoniekspordist umbes 15% jõuabki Põhjamaadesse ning kogu ülejäänud Euroopasse vaid 10%

Kardemon (Elettaria cardamomum) on safrani ja vanilli järel kolmas kalleim vürts. Sellest hoolimata kuulub ta peaaegu kõikide vürtsisegude koosseisu. Tuntuimad nendest on karri ja garam masala. Soolovürtsina on kardemon kasutusel pagaritoodetes.

Allikas: Vikipeedia; Maakodu/22.03.2014

Content missing